2010. szeptember 30., csütörtök

Választási esélyek

Az eddigi felmérések szerint:

Buday-Sántha Attila lesz a polgármester,

a képviselő testület tagjai lesznek:

András Judit Ágnes
Marton Béla Ferenc
Antal Tamás
Lezsák Rudolf
Molnár Árpád

A hatodik személyt a most még boizonytalankodó szavazók fogják eldönteni.

Antal Tamás




2010. szeptember 28., kedd

Választási felmérés: Polgármester jelöltek


Választási felmérés 2010 szeptember 28: Polgármester jelöltek

Felmérési eredmény: Képviselő jelöltek

Felmérési eredmény 2010 szeptember 28: Képviselő jelöltek



András Judit

2010. október 3.
1993. február elején - mikor először mentem végig a Petőfi Sándor utcán - még nem gondoltam, hogy nekem is otthont ad majd valamikor ez a falu. A kezdetekkor számomra még új, és ismeretlen hatósági munkát itt ismertem - és szerettem - meg. 16 évet töltöttem el a Keszü és Gyód Községek Körjegyzősége hivatalában építészként. Tanúja és közreműködője voltam a falu fejlődésének. Emlékszem, mennyire örültek az itt élők a vezetékes víz és a gáz hálózat megvalósulásának. Meghatározó élmény volt, mikor 1997. júliusában az akkori kukoricaföldön a földmérőkkel először végigjárhattam a leendő új lakóterületet, és kitűztük az építési telkeket. Láttam, ahogy az egy utcás településből kialakult az új utcák hálózata, korszerű épületekkel. Jó érzéssel tölt el, hogy ebben az én munkám is benne van. Képviselőként a hosszú évek alatt megélt és begyűjtött ismeretanyagot szeretném a falu közössége hasznára fordítani, ezért indulok jelöltként a 2010. évi választáson.
András Judit

PÓK PÉTER ISTVÁN


PÓK PÉTER ISTVÁN 38 éves épületgépész technikus vagyok és öttagú családommal közel tíz éve lakom Keszü községben. Meggyőződésem, hogy ezt a csodálatos helyet, ahol élünk sokkal hatékonyabban és gazdaságosabban is lehetne működtetni, fejleszteni, felújítani és csinosítani.


Az itt élőknek szükségük van megfelelő létesítményekre, ahol művelődési, sportolási és kikapcsolódási lehetőséget tudunk biztosítani számukra.
- Fontosnak tartom a lakosság segítését olcsóbb alternatív energiaforrás megteremtésével, ami hosszútávon könnyítené meg az itt élők életét. Ezt csak profi koncepciókkal és pályázatokkal lehet belátható időn belül megvalósítani.
- El szeretném érni, hogy az előbb említett munkálatokhoz vonjunk be minél több helyi szakembert és munkavállalót, akiknek szívügyük településünk jövője.
- Mindezekhez elengedhetetlen a nagyobb nyílvánosság és kommunikáció megteremtése, amivel nagyobb társadalmi összefogást és együttműködést lehet létrehozni.
Ismerem és átérzem három generáció problémáit, így méltóképpen, dinamikusan fogom képviselni érdekeiket és igényeiket a képviselőtestületben. Hajrá KESZÜ!!!!

Etnobiznisz a kisebbségi önkormányzati választásokon

2010. szeptember 27. 19:50
Borsodban és Baranyában is van olyan település, ahol egy férfi 8 éve horvát, az elmúlt négy évben cigány képviselő volt, vasárnap pedig románként indul. Ezért feljelentést is tettek az OVB-nél
Vasárnap nemcsak önkormányzati és polgármester-, hanem kisebbségi önkormányzati választásokat is tartanak. Borsodban van olyan település, ahol egy férfi 8 éve horvát, az elmúlt négy évben cigány képviselő volt, vasárnap pedig románként indul. Ezért feljelentést is tettek az OVB-nél. Szakértők etno-bizniszről beszélnek: a szabályozás ugyanis lehetővé teszi, hogy bárki bármilyen kisebbség nevében induljon és legyen képviselő. A szegedi örmény kisebbségi jelölt azt mondja: olyanok is indultak képviselő-jelöltként, akiknek nincs kötődésük a nemzetiséghez. Módot ad ez a törvény - ami szerintem hibás - hogy bárki bárminek vallhassa magát, és így, tulajdonképpen az ország zsebéböl szedik ki a pénzt - közölte Tóth Rózsa képviselő (Dél-Magyarországi Örmény Kulturális Egyesület).
Olyan településeken is tartanak kisebbségi választást, ahol a népszámláláskor senki nem vallotta magát nemzetiséginek.
Ha mindenhol sikeres lesz a választás, akkor 72 román önkormányzat lesz. 4 évvel ezelött 46 volt, 8 éve olyan 30 körül. Tehát azt figyelhetjük meg, hogy folyamatosan növekszik. Ugyanakkor nekünk 19 hagyományos román településünk van - ismertette Bekán Aurél a Makói Román Kisebbségi Önkormányzat elnöke. A megkérdezett politológus szerint a megoldás az lenne, ha a kisebbségi önkormányzatoknak az eddiginél szigorúbban kellene elszámolniuk a több százezer forintos állami támogatással. Olyan kulturális rendezvényeket, akár oktatást, akár egyéb dolgokat kell művelniük, amelyek kizárják azt, hogy olyan területekre használják föl ezeket a pénzeket, amelyek nem a kisebbségek érdekeit szolgálják - mondta a Híradónak Fekete Sándor politológus, Miskolci Egyetem.Vasárnap az önkormányzati választásokkal egyidőben, a kijelölt szavazókörökben tartják a kisebbségi önkormányzati választást. A szervezetek szeptember 3-áig állíthattak jelölteket. Csak azok szavazhatnak, akik feliratkoztak valamelyik nemzetiség névjegyzékébe.
Még visszaléphethet a jelölt, ha nem akar büntető eljárást maga ellen.

2010. szeptember 17., péntek

A 2010 szeptember 11-i Falunap képei

A 2010 szeptember 11-i Falunap képeit a következő linkre kattintva nézheted meg:
http://www.keszu.hu/falunap2010/

2010. szeptember 13., hétfő

BUDAY-SÁNTHA ATTILA



BUDAY-SÁNTHA ATTILA

45 éves, nős, 4 gyermek édesapja
Iskolai végzettsége: Gazdasági mérnök
Az Agro-Portéka Kft. ügyvezetőjeként mezőgazdasági gépalkatrészek és műszaki áruk kereskedelmével és felnőttoktatási tanfolyamok szervezésével foglalkozom.




Tisztelt Keszüi Választópolgárok!

Az önkormányzati választáson polgármesterjelöltként és képviselőjelöltként számítok az Önök támogató szavazatára.

Alapítója, 6 éven át vezetője és jelenleg is vezetőségi tagja vagyok a több, mint egy évtizede működő Keszüért Egyesületnek. Aktívan részt veszek az Egyesület programjaiban.

Szervezésemben kezdődtek el a keszüi falunapi rendezvények.
Segítségemmel jött létre az egyesület kiadványa, a Keszüi Hírmondó.
Az elmúlt 4 évben az önkormányzat testületi tagjaként igyekeztem a faluban történő fejlesztések és a település mindennapjainak aktív részese lenni.
16 éve élek Keszüben. Családi kötődésből is adódóan működik bennem az egészséges lokálpatriotizmus.
Ezért kívánok a falu fejlődésének tervezésében és megvalósításában további tevékeny részt vállalni. A fejlesztéssel kapcsolatos minden adódó lehetőséget kihasználni és Keszü javára fordítani.

-
Polgármesterként céljaimnak és feladataimnak tartom:

· A takarékos önkormányzati gazdálkodás megvalósítását.

Az önkormányzati költségvetés takarékosabb tervezését kell megvalósítani, valamint a pénzügyi források felhasználása során is a takarékosság elvének kell érvényesülnie.

· A pályázati lehetőségek hatékonyabb kihasználását; folyamatos pályázatfigyeléssel és helyi szakemberek bevonásával minden adódó alkalommal a jelentkezést a lehetséges forrásokra.

Úgy gondolom, a számtalan pályázati lehetőségnek eddig csak töredékét használtuk ki – ezen a jövőben változtatni kell.

· Szorosabb együttműködést kívánok a cigány, a német és a horvát kisebbségi önkormányzatokkal.

A kisebbségi önkormányzatokat be kívánom vonni a falu költségvetésének kialakításába, közös pályázatok kidolgozásába és azok megvalósításába. A falu kulturális programjainak megtervezésében, lebonyolításában szoros együttműködésre van szükség az önkormányzatok közt.

· Támogatom a település rendezési tervének megvalósítását, új településrészek kialakítását, a víz és villamos ellátó hálózat bővítését.

A falu rendezési terve hosszú távon jó irányban alapozta meg a falu továbbfejlesztésének lehetőségeit. Ezeknek a lehetőségeknek a megvalósításához szükséges a falu villamos és vízhálózatának kapacitás-bővítése.

· Méreteiben megfelelő közösségi tér (faluház) létrehozását, tartalmas programokkal való megtöltését egy – az ifjúsági, kulturális és sport programokért felelős – művelődésszervező bevonásával.

Az elbírálás alatt álló faluház-pályázatunk sikere esetén a mielőbbi kivitelezést, megvalósítást szorgalmazom. A faluház működtetése, programokkal, tartalommal való megtöltése érdekében aktív pályázati tevékenység szükséges. A művelődés-szervező szakember alkalmazása pedig garancia lehet az igények széleskörű kielégítésére.

· A közbiztonság növelése érdekében a településőr szolgálat fejlesztését, emellett térfigyelő kamera-rendszer kiépítését.

A faluban eddig eredményesen foglalkoztatott településőr további foglalkoztatásához a források megteremtése szükséges. A térfigyelő rendszer kiépítése révén a település közbiztonsága, a köz- és magánvagyon magasabb fokú védelme megvalósítható.

· A lakosság és a faluvezetés közötti bizalom erősítését. Az itt élők bevonását a döntések előkészítésébe, a szigorúbb lakossági kontroll biztosítását. Ennek érdekében fejleszteni kívánom az önkormányzati információk jobb és pontosabb eljuttatását az érintettekhez. (hirdetőtáblák, helyi TV, internetes eszközök bevonása, a lakossági fogadóórák számának növelése)

Az önkormányzat működésére a felhatalmazást a keszüi polgároktól kapja – működése felett biztosítani kell a lakossági kontroll érvényesülését. Ki kell használni azt a szellemi potenciált, amely a keszüi lakosokban létezik, de amelyre eddig kevéssé támaszkodott az önkormányzat. Ehhez az információk többcsatornás, hatékony áramlásának biztosítását, a folyamatos párbeszédet az önkormányzat és a lakosság közt kiemelt feladatnak tartom.

· A Keszüben működő helyi vállalkozások bevonását a falufejlesztési munkákba.

A helyi vállalkozások számára lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a Keszüben történő önkormányzati beruházások esetében pályázhassanak a kivitelezési munkákra, értesüljenek ezekről a lehetőségekről.

· Feladatomnak tartom, hogy újabb vállalkozásokat győzzek meg arról, hogy érdemes iparűzési adójukkal Keszü költségvetését erősíteni.

Keszüben sok vállalkozás működik, székhelyük Keszüben van, de az iparűzési adót a telephelyük szerint fizetik.

· A település szilárd burkolatú úthálózatának és közvilágításának bővítését (elsősorban Menyecskevölgy és Káposztás településrészeken).

Keszü szőlőhegyén sokan élnek állandó jelleggel – az ő életkörülményeik javítása, élhető környezetük kialakítása érdekében szükséges e településrészeket is bevonni a fejlesztésekbe.

· Az Árpád fejedelem és a Zrínyi utcákban lévő vízelvezető árkok lefedését, becsövezését. A falu csapadékvíz elvezető hálózatának további rendbetételét, az árkok rendszeres takarítását.

Az újtelep főutcájának utcaképét illetve a közlekedés biztonságát jelentősen javítaná a jelenlegi mély árkok befedése. Ehhez a pénzügyi forrásokat pályázat útján lehet előteremteni.

· A falu tömegközlekedési állapotának felmérését, a Pécs-Keszü buszjárat menetrendjének ésszerűsítését.

A Keszü-Pécs közti buszközlekedés bizonyos napszakokban igen nehézkes. A lakossági igények felmérését követően a busz-szolgáltatóval át kell tekinteni a menetrend megváltoztatásának lehetőségeit.

· A civil szervezetek (Nyugdíjasklub, Keszüért Egyesület) bevonását az önkormányzati programokba.

A civil szerveződéseknek nagy szerepe van és lehet a helyi közösség összekovácsolásában. Az szorosabb együttműködés a civil szervezetekkel az önkormányzat által szervezett rendezvények lebonyolításába való bevonással, közös pályázatok kidolgozásával valósítható meg.

· Háziorvosi szolgálat körülményeinek javítását és a gyógyszerellátás megteremtését (gyógyszertár)

A falu jelenlegi és egyre növekvő lakosságszáma indokolttá teszi a háziorvosi szolgálat körülményeinek javítását és a gyógyszerellátás biztosítását.

· Igény esetén bölcsődei és óvodai ellátás megszervezését.

A falu költségvetésére komoly anyagi terhet ró az, hogy a keszüi gyerekek pécsi nevelési, oktatási intézményekbe járnak. Ezért látom szükségesnek egyrészt a keszüi kisgyermekes családok igényeinek felmérését, másrészt igény esetén az ellátás helyi biztosításához a feltételek megteremtését.

· A faluba érkezőket fogadó üdvözlő tábla elhelyezését, valamint egységes utcanév táblák, virágládák kihelyezését.

Nemcsak a keszüi lakosok, hanem a faluba érkező idegenek számára is kedves gesztus lehet a köszöntő és elköszönő táblák elhelyezése a falu bejáratánál. Az egységes falu-arculat kialakítása, a virágos környezet a lakók komfort-érzetét növeli.

· Partnertelepülési kapcsolatok megszervezését az erdélyi Keszü községgel.

Erdélyben létezik egy velünk azonos nevet viselő település – a velük való kapcsolatfelvétel, a partnerség kialakítása településünk kultúráját gazdagíthatja.

· A temetőben a kerítés megépítését, szilárd burkolatú parkoló kialakítását.

A temető fenntartását az önkormányzat átvette az egyháztól. A kegyeleti helyhez méltó környezet kialakítása érdekében szükségesnek tartom a terület bekerítését, és a parkoló kialakítását.

· A Petőfi utcában, a „régi faluban” a támfal további építését és növényekkel történő betelepítését.

A faluképet javítja a támfal további kiépítése, valamint növényekkel való betelepítése.

· A falu téli takarításának kibővítését és hatékonyabbá tételét, a fő- és mellékutcák hómentesítését, rendszeres tisztítását.

Az újtelep mellékutcáinak hóeltakarítása az itt lakók jogos igénye – a hatékony megoldás az önkormányzat feladata.



Polgármesterként azért fogok dolgozni, hogy közös céljaink megvalósuljanak.
Kiemelt feladatomnak tekintem, hogy a fejlesztések pénzügyi forrásait megteremtsük és hatékony felhasználásuk révén Keszü tovább gyarapodjon.

Szavazzon rám – építsük együtt tovább Keszüt!