2010. március 30., kedd

Választások 2010 Keszüben

Tájékoztató a Választásokról Keszü községben

A Választási Irodának a 2010. április 11-ére kitűzött országgyűlési képviselőválasztással kapcsolatos közleménye

A választási bizottságok és a Választási Iroda működéséről

1. A választási bizottságok működése
A választási bizottságok a választópolgárok független, kizárólag a törvénynek alárendelt szervei, amelyek elsődleges feladata a választási eredmény megállapítása, a választás tisztaságának, törvényességének biztosítása, a pártatlanság érvényesítése és szükség esetén a választás törvényes rendjének helyreállítása.
A választási bizottságok egyrészt választott tagokból, másrészt a jelöltet állító jelölő szervezetek, illetőleg a független jelöltek által megbízott tagokból állnak.
Választott tag nem lehet a választókerületben jelöltet állító jelölő szervezet tagja, valamint a választókerületben induló jelölt hozzátartozója.
A választott tagok megbízatása a következő általános választásra létrehozott választási bizottság alakuló üléséig tart.
A megbízott tagokat az illetékes Választási Bizottság elnökénél 2010. április 2-án 16.00 óráig kell bejelenteni. A megbízott tagok megbízatása a választás végleges eredményének közzétételével szűnik meg.
A választási bizottság tagjának megbízatása akkor is megszűnik, ha a megbízatás törvényes feltételei megszűntek, ha a választási bizottság megállapította tagjának összeférhetetlenségét, a bizottsági tag lemondott, vagy megbízatását visszavonták.
A választott és megbízott tagok jogai és kötelezettségei azonosak, azzal az eltéréssel, hogy a megbízott tagok részére tiszteletdíj nem jár.
A választási bizottság – tagjai megválasztását és eskütételét követően – alakuló ülést tart. Az alakuló ülésen a választott tagok közül megválasztja elnökét és annak helyettesét. A bizottságot az elnök képviseli, akadályozottsága esetén az elnöki feladatokat a helyettese látja el.
A választási bizottság testületenként működik, döntéséhez a tagok többségének azonos tartalmú szavazata szükséges. Szavazni igennel vagy nemmel lehet.
A választási bizottság tagjai a szavazást követőnapon mentesülnek a jogszabályban előírt munkavégzési kötelezettség alól, és erre az időre átlagbér illeti meg őket, amelyet a munkáltató fizet. A munkáltató a bér megtérítését a szavazást követő 5 napon belül igényelheti a Választási Irodától.
A választási bizottságok tevékenysége végigkíséri a választás egész folyamatát, az ajánlószelvények gyűjtésétől kezdve a végleges eredmény kihirdetéséig.
A szavazókörökben a szavazatszámláló bizottságok gondoskodnak a szavazás törvényes lebonyolításáról. Megszámlálják a szavazatokat, megállapítják a szavazás szavazóköri eredményét.
A szavazatszámláló bizottságok személyi összetétele 2010. március 22 - tõl 08.00 - 16.00 óráig tekinthető meg a Keszü-Gyód községek Körjegyzőségénél.
Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság (OEVB) nyilvántartásba veszi a jelölteket, jelölő szervezeteket. Jóváhagyja a szavazólapok adattartalmát, dönt a jogorvoslati eljárás során benyújtott kifogásokról. A szavazatszámláló bizottságok által megállapított szavazóköri eredmények összesítésével megállapítja és közzéteszi a választás eredményét. Az eredmény jogerős megállapítását követően kiadja a mandátumot nyert képviselőnek a megbízólevelet.

Választási Bizottság Keszü:
· Elnök: Meretei Balázs
· Tagok: Bagodics József, Révész Sándor, Szabó Gábor
· Póttagok: Pálinkásné Strigencz Gabriella, Harth Csabáné
· Jegyzőkönyvvezető: Joklné Stefek Piroska

2. Választási Iroda működése
A Választási Iroda – a Polgármesteri Hivatal részeként – a választások előkészítésével, szervezésével, lebonyolításával, a választópolgárok, a jelöltek és a jelölő szervezetek pártsemleges tájékoztatásával, választási adatkezeléssel, a technikai feltételek megteremtésével, a törvényes feltételek meglétének és szakmai szabályok betartásának ellenőrzésével foglalkozó, állami feladatott ellátó szerv.
A választási iroda vezetője a körjegyző.

A Választási Iroda feladata
· ellátja a választás előkészítésével, lebonyolításával kapcsolatos szervezési feladatokat
· biztosítja a választási bizottságok működésének és a szavazás lebonyolításának tárgyi, technikai feltételeit
· működteti a választás információs rendszereit, a választási csalást felderítő számítógépes programot, elvégzi a jelöltajánlások ellenőrzését
· megszervezi a választási szervek tagjainak oktatását
· ellátja a tájékoztatási, választási bizottságok titkársági feladatait
· közreműködik a szavazatok összesítésében, a választási eredmény megállapításában
· döntésre előkészíti a választási bizottságok hatáskörébe tartozó ügyeket
· gondoskodik a választási iratok kezeléséről, őrzéséről, továbbá a Levéltárnak történő átadásáról, illetőleg megsemmisítéséről.
Választási Iroda:
· Irodavezető: Lukácsiné dr. Barta Zsuzsa körjegyző
· Gazdasági feladatok: Beránikné Meggyesi Melinda
· Pénztár: Pabian Hédi
· Igazgatási feladatok: Lukácsiné Major Zsuzsanna
· Munkaügy: Szokola Katalin

Keszü-Gyód községek Körjegyzőség hivatali helyiségének címe: 7668 Keszü, Petőfi S. u. 24.


A Választási Irodának a 2010. április 11-ére és 25-ére kitűzött országgyűlési képviselőválasztással kapcsolatos közleménye

a választási eljárás nyilvánosságáról, a választási kampányról

A választási eljárás nyilvánossága:

A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény alapján a választási bizottságok működése és tevékenysége, valamint a bizottságok rendelkezésére álló adatok – törvényben megállapított kivétellel – nyilvánosak. A választási eljárás nyilvánossága nem sértheti a szavazás titkosságát és a személyhez, valamint a személyes adatok védelméhez fűződő jogokat.
A Választási Iroda gondoskodik arról, hogy a választópolgárok a szavazás helyéről és idejéről, a jelöltekről, a névjegyzék kifüggesztéséről, a szavazás módjáról, a választás eredményéről tájékoztatást és kérdéseikre felvilágosítást kapjanak.
A választási eljárás nyilvánosságát szolgálja, hogy a sajtó képviselői jelen lehetnek a választási bizottságok munkájánál, tevékenységüket azonban nem zavarhatják.

A szavazás napján közvélemény-kutatás az alábbi feltételekkel végezhető:

· csak névtelen lehet és önkéntességen alapulhat
· a közvélemény-kutatók abba az épületbe, amelyben a szavazóhelyiség van, nem léphetnek be, a választópolgárokat semmilyen módon nem zaklathatják, csak a szavazóhelyiségből kilépőket kérdezhetik meg.

A Választási eljárásról szóló törvény rendelkezik a jelöltajánlással kapcsolatos adatok védelméről is. Ezek szerint az ajánlószelvényekről másolatot készíteni tilos. A jelölésnek az ajánló személyre vonatkozó adatai nem nyilvánosak. Az ajánlószelvényeket, valamint a technikai nyilvántartást a Választási Iroda az első választási forduló napján – 2010. április 11-én – megsemmisíti.

A jelöltnek a be nem nyújtott ajánlószelvényeket 2010. március 22-én 16.00 óráig meg kell semmisítenie. Az erről készült jegyzőkönyvet 2010. március 25-én 16.00 óráig kell átadni a Választási Bizottságnak.

Választási kampány

A választási kampány 2010. április 9-én 24.00 óráig, illetőleg április 11-én 19.00 órától április 23-án 24.00 óráig tart.
Kampányt folytatni 2010. április 10-én 00.00 órától április 11-én 19.00 óráig, illetőleg április 24-én 00.00 órától április 25-én 19.00 óráig folytatni tilos.

A választási kampány végéig a jelölő szervezetek és a jelöltek engedély nélkül készíthetnek plakátot. A plakát olyan sajtóterméknek minősül, amely engedély és bejelentés nélkül előállítható, korlátozás nélkül elhelyezhető az alábbi kivételekkel:
Épület falára, kerítésre plakátot elhelyezni kizárólag a tulajdonos, a bérlő, illetőleg – állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő ingatlan esetén – a vagyonkezelői jog gyakorlójának hozzájárulásával lehet
Állami, vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületen vagy azon belül plakátot elhelyezni tilos.

Választási kampányt szolgáló önálló hirdetőberendezés elhelyezésére a közterület-használatról szóló jogszabályokat kell alkalmazni.
A rendelet értelmében a fentieken túl tilos hirdetőberendezést, plakátot elhelyezni közúti jelzőtábla tartóoszlopán, köztéri szobrokon, emlékműveken, szökő- és díszkutakon, közterületen álló fákon, utcai berendezési tárgyakon. Közvilágítási oszlopokon, villamosenergia-szolgáltató létesítményeken plakátot elhelyezni csak hirdetőberendezésen lehet.
Hirdetőberendezés elhelyezése a létesítmény tulajdonosának, kezelőjének hozzájárulásával, a közterület-használat engedélyezési szabályainak megfelelően történhet. A hirdetőberendezést, plakátot oly módon kell elhelyezni, hogy károkozás nélkül eltávolítható legyen. A plakátot az, aki elhelyezte, vagy akinek érdekében elhelyezték, 2010. május 25-ig köteles eltávolítani.

A választási gyűlések nyilvánosak, a rend fenntartásáról a gyűlés szervezője gondoskodik. A választási kampány céljára az állami és önkormányzati költségvetési szervek a jelöltek, jelölő szervezetek számára azonos feltételekkel bocsáthatnak a rendelkezésre helyiséget és egyéb szükséges berendezést. Állami vagy önkormányzati hatóság elhelyezésére szolgáló épületben választási kampányt folytatni, választási gyűlést tartani tilos.
Közszolgálati műsorszolgáltatók 2010. március 24 - től április 8 - ig, illetőleg április 12-től április 22-ig legalább egyszer ingyenesen közlik a jelölő szervezetek, jelöltek politikai hirdetéseit. A választási kampány utolsó napján, 2010. április 9-én, illetőleg április 23-án ingyenes közzéteszi a jelölő szervezetek, illetőleg a jelöltek által készített politikai hirdetéseket.


HELYI VÁLASZTÁSI IRODA


További tudnivalók: www.valasztas.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése